Několikrát jste si pomysleli, co kdybych šla / šel studovat. Ale nemyslíte, že nikdy není pozdě? Pokud se na to člověk cítí, nevidíme problém v tom se do školních lavic a sálů vrátit i v pozdějším, ne-li v pokročilém věku. Pomůžeme Vám, jak se k takové situaci zachovat a dle čeho se rozhodovat.
Rozmyslete se
Co Váš vede k tomu, zkusit další studium? Jakou máte motivaci? Využít volný čas, poznat nové přátelé, seberealizace, nebo vás to posune v kariéře? Nezapomeňte, že především musíte chtít vy a pokud se do něčeho nutíme bez motivace, nemá to dlouhé trvání.
Vyberte si obor
Víte, co chcete studovat? Chcete zůstat v oboru, nebo Vás láka úplně něco nového? Dejte pozor na to, aby se nejednalo pouze o krátkodobé nadšení a vy se zbytečně netrápili. Zbytečně vám to ubere sil a na náladě to také moc nepřidá.
Informujte se
Získejte přehled o tom, jaké školy jsou ve vašem okolí, popř. jaké jsou možnosti dojíždění, nebo jestli nabízí vámi vybraná škola pouze prezenční (denní), nebo i kombinované (dálkové studium). A jaké jsou podmínky přijetí ke studiu.
Zhodnoťte své možnosti
Kolik času jste schopni a ochotni věnovat studiu, věřte, že i kombinované studium je velmi náročné. Dále si pečlivě zjistěte podmínky studia, zda se neplatí školné, nebo další poplatky, zkuste výdaje na studium promítnout do domácího rozpočtu.
Dejte tomu čas
Jednoho únorového večera si vzpomenete: ,,Já chci studovat!“, zbrkle se vtrhnete na web a přihlásíte se na první školu, která ještě v tuto chvíli přijímá nové studenty a navíc bez přijímaček. Dejte si pozor na takové unáhlené jednání. Důkladně se připravte, prozkoumejte všechny možnosti a nastupte klidně až příští rok, uvidíte, že se Vám toto rozhodnutí mnohonásobně vrátí.
Na závěr bych jen chtěla říct, že vzdělání nezaručuje úspěch, ale rozhodně není na škodu.