Kaligrafie se nezabývá jen písmem jako takovým (popisky, nadpisy apod.), ale také písmem jako umění. Jde o činnost, u které se musíte soustředit a být trpělivý, proto je to také výborná metoda na pročištění hlavy.
Je důležité ses rozmyslet, jaký styl písma se chcete naučit, podle toho si totiž vyhledáte návod a pořídíte potřebné náčiní. Můžete si najít manuály na internetu nebo si zakoupit knížku, kde jsou už podrobné postupy, jak začít. Také existují kurzy přímo pro začátečníky, kde vám lektor ukáže krok po kroku, abyste se vyhnuli zbytečným chybám. Když si vyberete typ písma, nakupte si potřebné náčiní. Budete potřebovat:
– Tuž
– Papír vhodný na psaní tuží
– Pero s vhodnou špičkou
– Tužku a pravítko
Než začnete, musíte si nalinkovat papír, abyste měli písmena stejně velké a pod stejným úhlem. Rozměry naleznete ve vašem manuálu. Nelekejte se, když vám to hned nepůjde s vaším perem. Musíte přijít na to, jak s ním psát a také ho pořádně rozepsat.
První tahy tak nemusí být zrovna ty nejlepší, které kdy napíšete. Musíte být trpěliví. První tahy jsou čáry a vlnovky, zdá se to být poněkud nudné, ale uvidíte, že dělat stejné rovné čáry není jednoduché. Když si toto osvojíte, vrhněte se rovnou na vámi zvolené písmo a trénujte. Snažte se psát, tak často jak jen to jde, a uvidíte, že brzy přijdou výsledky. Pokud je to možné snažte se trénovat si písmo všude, kde to jde.
Vezměte si vaši oblíbenou knihu a přepisujete vybrané pasáže, napište ručně blahopřání k narozeninám apod. Když si osvojíte vámi učené písmo, můžete začít s učením dalšího nebo si vytvářet tzv. svůj styl. V tu chvíli už budete blízko k tomu vytvářet obrazy z písma.
Kaligrafie je zajímavý a krásny obor, díky kterému se naučíte být více trpělivý a soustředěný. Hotové práce pak pro vás budou odměnou za vaši vytrvalost.